مسئله ای مهم تر از همه چیز !!!!!

به نام خداوند بخشنده مهربان


مسئله آب و منابع آبی !

سلام بحث امروزمان همین مسئله خیلی مهم در کشور ما است . ما سالها است که دچار خشکسالی شده ایم و منابع آبی سطحی و زیر زمینی ما سال به سال تحلیل میرود . راه چاره چیست ؟؟

تنها راه چاره موارد ذیل است :

1- صرف هزینه زیاد برای بهینه سازی آبیاری در بخش کشاورزی از طریق اعطاء وام های کم بهره به کشاورزان و نظارت بر کار آنان و حمایت از تولید آنان  و در صورتی که صاحبان چاه موتورهایی که این مسئله را دنبال نکنند چاه آنها پلمب شود . زیرا بیش از 90 درصد مصرف آب در کشور در حوزه کشاورزی است .جوی های خاکی و روش غرقابی تنها حداقل 30 درصد پرت آب را در بخش کشاورزی بیشتر می کند . ضمن اینکه از کشت های نوین هم باید حمایت کرد . محصولات کم مصرف در آب را هم باید مدنظر قرار داد و کشت آنها را تشویق کرد . مانند زعفران , پسته و ... 

2- زه کشی و ایجاد سد های خاکی و موانع ایست آب در بستر رودخانه های فصلی کشور برای جذب آب روان آبهای مقطعی

3- ایجاد سد های خاکی و مخزنی در هر جایی که میشود برای حفظ آبهایی که از کشور خارج و یا به دریا می ریزند

4- صرف هزینه برای بارور سازی ابرها در مناطق مرکزی ایران

5- توجه به فرهنگ سازی در مصرف آب شرب در شهرها و روستاها و

6- صرف هزینه برای اصلاح لوله کشی آب در شهرها و کاهش پرت آب

7- صرف هزینه برای عملی کردن طرح احیاء دریاچه های قدیمی در مرکز ایران از طریق انتقال آب از خزر و دریای عمان

با این طرح می توان ضمن نجات کشور از بحران اقلیمی خاص به احیاء کویرهای لوت  و مرکزی ایران پرداخت و ضمن اینکه تبخیر شدید هوای این دریاچه ها باعث رشد ابرناکی و بارش در نیمه شرقی و مرکزی ایران خواهد شد .

مسئله ای هم که خیلی مورد علاقه همه است بحث ایرانرود است یعنی اتصال دریای خزر به دریای عمان که به نظر امری جالب و ولی پر هزینه خواهد بود . لذا به نظر من فعلا همین مباحث فوق می تواند کشور را از بحران آب نجات دهد .

ملخص کلام اینکه پرداختن به انرژی هسته ای امری بسیار خوب و مایه غرور است ولی نباید فراموش کنیم که مسئله اصلی برای همه نجات کشور از بحران آب است و باید همه برای این امر تلاش کنند . مسئله هسته ای در زمانی موضوعیت پیدا می کند که آب در این کشور برای مصرف مردم مانده باشد والا با این وضع بخش اعظم خاک ایران خالی از سکنه خواهد شد و کشاورزی نیز در 60 درصد مناطق کشور نابود خواهد شد .

به امید سرعقل امدن مسئولین !!!!!!

یاحق ...

/ 3 نظر / 22 بازدید
شکیواه

سلام ... بخدا خواستم این نظرات و بزنم دستم خورد به اون نمیپسندم مسخره .... خیلی متنت جالب بود واقعا به امید سر عقل اومدن همه ی مسئولین! سری بزن ... بابت اونم ببخش به جان خوذم اتفاقی بود .

مریم

سلام خوبید؟ باز کم می نویسید ...........

شکیواه

منتظرتم و میخوام خواهشمو ادا کنی !